02633424244
مهرشهر، بلوار شهرداری، خیابان ۱۰۹
معرفی انواع سبک های پیتزا

معرفی انواع سبک های پیتزا

تعداد زیادی از انواع پیتزا وجود دارد که با انتخاب مواد و گاهی اوقات، نوع خمیر نیز مشخص می‌شوند. از میان انواع پیتزاها با خمیرهای مختلف می‌توان به کالزونه، سیسیلی، پپرونی و… اشاره کرد. پیتزا در فر یا اجاق گاز و یا تنور پخت می شود و امروزه انواع خیلی زیادی از سبک های پیتزا در دنیا وجود دارد که مورد توجه اکثر مردم قرار گرفته و جز اصلی ترین غذاهای روزمره محسوب می شود.

انواع مختلف پیتزا بستگی به مواد و سس های استفاده شده در آن دارد و علاوه براینکه خود پیتزاها سبک های مختلفی دارند پوسته های آن ها نیز سبک های به خصوصی دارند که یکی از اصلی ترین قسمت های پیتزا همان پوسته رویی آن است.

دنیای پیتزا فراتر از چند نوع خاص و محدود است. هر منطقه و هر فرهنگی، خلاقیت و ذائقه‌ ی خود را به این غذای پرطرفدار اضافه کرده و طعمی منحصر به فرد از آن را ارائه می‌دهد.

سبک دیترویت

همانطور که از نامش پیداست، این سبک پیتزا در شهر دیترویت آمریکا برای اولین بار پخت شده است.

پیتزا به سبک دیترویت به شکل مستطیل و در ظرفی عمیق پخته می شود. ضخیم و کمی ترد است تا بافتی منحصر به فرد را به ان ببخشد. پیتزا دیترویت یکی از جالب ترین سبک های پیتزا در جهان است.

پیتزای سبک دیترویت دارای برش های پپرونی کوچک تر و ضخیم تر است. این برش ها به صورت خاصی انجام می شود و به دلیل همین برش ها اسلایس های پپرونی چربی را در خود نگه داشته و کیفیت پخت پیتزا را افزایش می دهند.

برخلاف بسیاری از پیتزاها که مواد اولیه روی سس قرار می‌گیرند، دراین پیتزا ابتدا پنیر روی خمیر پخش می‌شود و سپس مواد دیگر روی آن قرار می‌گیرند. این ترتیب چیدمان، باعث می‌شود که پنیر به لبه‌های تابه چسبیده و لایه ‌ای ترد و خوشمزه ایجاد کند.

درست مثل پیتزاهای دیگر، پیتزای دیترویت نیز در انواع مختلفی با مواد اولیه‌ ی متنوع طبخ می‌شود. برخی از محبوب ‌ترین انواع این پیتزا عبارتند از:

پپرونی: پپرونی، پنیر و سس

سبزیجات: با انواع سبزیجات مانند فلفل دلمه ای، پیاز، قارچ و زیتون

گوشتی: با گوشت چرخ کرده، سوسیس و کالباس

باربیکیو: با مرغ یا گوشت گریل شده و سس باربیکیو

سفید: با پنیر ریکوتا، اسفناج و سیر

پوسته پر شده

پیتزای پوسته پر شده دارای پنیر گرم و غلیظی در سراسر لبه خارجی پوسته است تا کمی طعم بیشتری به آن ببخشد. پهن شدن پنیر پیتزا تا لبه های خمیرطعم آن را دو چندان کرده و بسیار لذیذ می شود. پیتزای پوسته پر شده توسط Pizza Hut محبوبیت پیدا کرد ، که در سال ۱۹۹۵ این سبک پیتزا را معرفی کرد.

می‌توانید از انواع مختلف پنیر، گوشت، سبزیجات و حتی میوه‌ها برای پر کردن لبه‌های خمیر استفاده کنید و طعم پیتزایتان را به دلخواه خودتان درست کنید.

پیتزای پوسته پر شده

بیشتر بخوانید: معرفی انواع پیتزا

پیتزا به سبک نیویورک

این سبک از پیتزا زمان کمتری برای پخت لازم دارد و به شکل یک اسلایس بزرگ است. مردم نیویورک خیلی راحت آن را تا می کنند و در حین راه رفتن می خورند. پیتزای نیویورکی با خمیر نازک و ترد که به راحتی تا می‌شود، به اندازه‌ی کافی بزرگ است که بتوان آن را در دست گرفت و در خیابان‌های شلوغ نیویورک، با هر گام، یک تکه از آن را نوش جان کرد. در این سبک، تنوع مواد اولیه بسیار بالاست و از پپرونی و سوسیس گرفته تا سبزیجات مختلف، روی خمیر قرار می گیرند.

تاپینگ سنتی پیتزای نیویورکی

برخلاف خمیر پیتزای ناپلی، خمیر این پیتزا می‌تواند مواد مختلفی مانند پپرونی، سوسیس، قارچ و ماهی کولی را برروی خود نگه دارد. بااینکه می‌توان این پیتزا را با انواع و اقسام مواد تاپینگ کرد، ولی استفاده از چاشنی‌ها مانند مرزنگوش، فلفل قرمز، پنیر پارمسان و پودر سیر در تهیه‌ ی آن رایج‌ تر است.

پیتزا به سبک سنت لوئیس

این پیتزا دارای یک پوسته نازک و ترد است. به دلیل بافت پوسته ، به طور معمول در مربع ها به جای شکل مثلثی سنتی برش داده می شود. از خصوصیات مشخص پیتزای سبک سنت لوئیس می توان به پوسته بسیار نازک آن اشاره کرد که بدون مخمر درست شده است ، استفاده معمول از پنیر فرآوری شده و پیتزاهای برش داده شده به شکل مربع بر روی پیتزای دایره ای شکل از دیگر تفاوت های این پیتزا می باشد.

پیتزا به سبک سنت لوئیس

ناپلی

از اصلی ترین و قدیمی ترین سبک های پیتزا در جهان ناپلی است. با توجه به سابقه این سبک ، این پیتزا با دست ساخته می شود. سازندگان به جای استفاده از دستگاه ، خمیر را با دست ورز می دهند. آن ها را در اجاق چوبی پخته و طعم اصیل مورد پسند را به آن می بخشند. تاریخچه‌ٔ آن به قرن هجدهم و شهر ناپل ایتالیا باز می‌گردد. در این دوره شهروندان این شهر ساحلی بیشتر به‌ دنبال غذاهای ارزان‌ قیمتی بودند که بتوان آنها را به‌ سرعت میل کرد. در این زمان بود که پیتزای ناپلی ابداع شد. این پیتزا از یک خمیر پیتزا یا نان نازک همراه با گوجه فرنگی، پنیر، سیرو روغن زیتون تهیه می‌شد.

امروزه سه شکل رسمی از پیتزای ناپلی وجود دارد:

پیتزای مارینارا: مواد این پیتزا گوجه ‌فرنگی، سیر، مرزنگوش (اورگانو) و روغن زیتون ‌بکر است.

پیتزای مارگِریتا: مواد این پیتزا گوجه‌ فرنگی، برش‌هایی از پنیر موتزارلا، ریحان و روغن زیتون ‌بکر است.

پیتزای مارگریتا ویژه: مواد این پیتزا گوجه‌ فرنگی، برش‌هایی از پنیر موتزارلا کامپانیا (منطقه‌ای که شهر ناپل در آن قرار دارد)، ریحان و روغن زیتون بکر است

تاپینگ سنتی پیتزای ناپلی

تاپینگ پیتزا به ریختن مواد مختلف برروی خمیر پیتزا گفته می‌شود. به طورمثال اگر برروی خمیر پیتزا سوسیس، گوشت و سبزیجات بریزند، پیتزا با این مواد تاپینگ شده است. می دانید که نان یا خمیر پیتزای ناپلی بسیار نازک است، و نمی‌توان مواد زیادی را برروی آن قرار داد. درواقع خمیر پیتزای ناپلی به حدی نازک است که گاهی افراد آن را با کارد و چنگال می‌خورند. تاپینگ مرسوم پیتزای ناپلی از پنیر موتزارلای تازه، گوجه فرنگی، برگ ریحان، مرزنگوش و روغن زیتون تشکیل شده است.

بیشتر بخوانید: بهترین رستوران در کرج

پیتزا سیسیلی

پیتزای سیسیلی تاحدی شبیه به پیتزای شیکاگو است. ولی با کمی تفاوت همراه است. البته هیچ شباهتی به پیتزایی که در شهر سیسیل ایتالیا درست می‌شود، ندارد. این پیتزای چهارگوش را در هر کشوری تهیه کنید، خمیر کلفتی دارد که بافت آن از سایر پیتزاها اسفنجی‌ تر است. پیتزای مرسوم شهر سیسیل با سس گوجه‌ فرنگی، پیاز، سبزیجات، ماهی کولی پر شده و برروی آنها خرده نان ریخته می‌شود. این مدل پیتزا معمولا در تعطیلاتی مانند کریسمس در سیسیل سرو می‌شود. اما در آمریکا پیتزای سیسیلی ترکیب ساده‌ای از گوجه‌ فرنگی و پنیر موتزارلاست که در تمام سال صرف می‌شود.

پیتزای سیسیلی

تاپینگ سنتی پیتزای سیسیلی

همان‌ طوری که در بالا اشاره شد پیتزای سیسیلی محتوی مواد زیادی نیست. هرچند ضخامت آن به حدی است که می‌تواند وزن مواد زیادی را تحمل بکند.

پیتزای کالیفرنیا

پیتزا کالیفرنیا به‌ خاطر محتویات غیرمعمول‌ اش شناخته شده است. شروع پخت این پیتزا به دهه ‌ی ۱۹۷۰ میلادی برمی‌گردد. زمانی‌که سرآشپز «اِدو لادو» انواع دستورالعمل‌های پخت پیتزا را امتحان کرد. او توانست پیتزایی بپزد که از خردل ، پنیر ریکوتا، پاته و فلفل قرمز تشکیل شده بود.

پیتزای کالیفرنیا

تاپینگ سنتی پیتزای کالیفرنیا

هیچ تاپینگ سنتی‌ ای برای پیتزای کالیفرنیا وجود ندارد. به‌ همین خاطرسرآشپزمی تواند خلاقیت ها و ایده های مناسبی را از خود خلق کند. همچنین می‌توان در تهیه‌ٔ این پیتزا، به‌جای سس گوجه فرنگی از سس باربیکیو یا سس آلفردو استفاده کرد.

مشاهده منو ماژورل

نوشته های مرتبط
یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلد های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.